Sıkça Sorulan Sorular

Aklına takılan soruların cevaplarına aşağıdan ulaşabilirsin. Daha fazlası için destek@e-bursum.com’a mail atabilir, sayfanın sağında bulunan “DESTEK” kısmından yararlanabilirsin.

 • Eğitimim için burs almak istiyorum nasıl yapabilirim?

  Kayıt olduktan sonra kişisel bilgileriniz ile sisteme giriş yapabilirsiniz. Daha sonra burs ilanlarının detaylarında yazan gerekli belgeleri yükledikten sonra kriterlerinize uygun burslara başvurabilirsiniz. Daha fazla bilgi için Burs Başvuru Rehberi'ni inceleyebilirsiniz.

 • Size herhangi bir ücret ödememiz gerekiyor mu?

  Tüm burs veren kurumlara açık ücretsiz olarak kullanılabilen sosyal paylaşım alanımız ve linkli burs ilanı kısmımız bulunmakta. Sosyal paylaşım alanında kurumunuzla ilgili haberleri, burs ilanlarınızı paylaşarak görünürlüğünüzü ve bilinirliğinizi arttırabilirsiniz. Linkli burs ilanında ise öğrenciler için bulunan Burs Ara kısmında ilanınızın gözükmesi için burs bilgilerinizi girdikten sonra başvuru için internet sitenizin linkini verebilirsiniz. Bunların yanında, bursunuzu en verimli şekilde yönetebileceğiniz sistemimiz Bursiyer Yönetim Sistemi’nin(BYS) kullanımı için kurumlardan kullanım ücreti alınmaktadır. Fiyatlar hakkında detaylı bilgi için bize ulaşabilirsiniz

 • Öğrencilerden alınan bilgilerin ve yüklenen belgelerin güvenliğini nasıl sağlıyorsunuz?

  Hem hukuki anlamda hem de teknik anlamda hem öğrencilerin hem de kurumların bilgilerinin güvenliğini korumaktayız. Bunun için E-Bursum Kullanıcı Sözleşmesi sayfasını inceleyebilirsiniz.

 • T.C. kimlik numaramızı yazmadan üye olamıyor muyuz?

  E-Bursum Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarası ile çalışan bir sistemdir ve aynı TC kimlik numarasıyla birden fazla hesabınız olamaz. Bu nedenden dolayı eğer hata alıyor iseniz lütfen şifremi unuttum kısmına tıklayarak mail adresinizde şifrenizi yenileyiniz. İlk defa üye olurken böyle bir hata alıyorsanız, lütfen isim, soyadı, doğum tarihiniz ve cinsiyetinizi nüfus cüzdanında yazıldığı şekilde yazdığınıza emin olunuz.

 • T.C. kimlik numaram sistemde kayıtlı veya yanlış diyor.

  E-Bursum Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarası ile çalışan bir sistemdir ve aynı TC kimlik numarasıyla birden fazla hesabınız olamaz. Bu nedenden dolayı eğer hata alıyor iseniz lütfen şifremi unuttum kısmına tıklayarak mail adresinizde şifrenizi yenileyiniz. İlk defa üye olurken böyle bir hata alıyorsanız, lütfen isim, soyadı, doğum tarihiniz ve cinsiyetinizi nüfus cüzdanında yazıldığı şekilde yazdığınıza emin olunuz.

 • Yabancı öğrencilerin burs alma imkanı var mıdır?

  Evet. Bunun için kayıt olurken TC Kimlik numarası yerine lütfen oturma izninizde yer alan kimlik numaranızı giriniz.

 • Profil oranım nasıl %100 olur ?

  Profil fotoğrafınızın yüklü olması, “Ayarlar” kısmında yer alan adres, üniversite, telefon gibi temel bilgilerinizin tamamen dolu olması profil doluluk oranınızı %100 yapmanızı sağlayacaktır.

 • Belgelerim kısmana hangi belgeleri yüklemem gerekiyor?

  Hangi belgeleri yüklemeniz gerektiği burs başvurusunda bulunmak istediğiniz kurumun istediği kriterlere göre değişmektedir. Burs Ara kısmından burslara ulaşarak bursun detaylarından gerekli belgeleri öğrenebilirsiniz.

 • Yüklediğim belgeleri kimler görebilir?

  Yüklediğiniz belgeleri sadece başvuru yaptığınız kurum ve bireyler görebilir. Siz başvuru yapmadan bilgileriniz hiçbir kurumla paylaşılmaz.

 • Belgelerimi neden yükleyemiyorum?

  E-Bursum belge sistemine yüklenmek istenen tüm belgeler PDF formatında olmalıdır. Belgelerin nasıl yükleneceğine Belge Yükleme Rehberi adlı video rehberimizden ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda tarayıcı olarak Google Chrome’u kullanman yükleme işlemini hızlandıracaktır.

 • Üniversiteye yeni başladım, transkript olarak ne girmeliyim?

  Üniversiteye yeni başladıysanız transkript için herhangi bir belge girmeniz gerekmemektedir. Burslar “Yeni Sınıf” ve “Ara Sınıf” olarak ayrılmaktadır. Yeni okula başlayacan öğrenciler “Yeni Sınıf” olarak kabul edilip transkript talep edilmez. Bursun adını tekrar kontrol etmeyi unutmayınız.

 • Okulumun verdiği transkript ve mezun belgeleri içeren PDF’lerin boyutu ‘2 MB’ın üstünde nasıl yükleyebilirim?

  Bunun için PDF’nin boyutunu küçültebilirsiniz. Boyutu düzeltmek için buraya tıklayarak açacağınız siteden yararlanabilirsiniz.

 • Hazırlık yeni bitti, not ortalamamı nasıl girebilirim?

  Hazırlık not ortalamanızı üye girişi yaptıktan sonra fotoğrafınızın altında bulunan “Ayarlar” kısmında yer alan “Profil Ayarlarım” başlığında okulunuzu seçtiğinizde sınıf olarak “Hazırlık” seçiniz ve not ortalaması kısmından notunuzu 100’lük veya 4’lük sistemden uygun olana göre seçebilirsiniz.

 • Vakfın eğitim profiline uygunum ama uygun değilsiniz uyarısı alıyorum, ne yapmalıyım?

  “Ayarlar” kısmındaki “Profil Ayarlarım”’ı eksiksiz bir biçimde doldurmalısınız. Lisans bursuna başvuracaksanız üniversitenizi girmeden başvuru yapmanıza sistem izin vermemektedir. Bütün bilgileri doldurduğunuzda sorun çözülecektir.

 • Aktivasyon mailim gelmedi, ne yapmalıyım?

  Aktivasyon maillerinin e-posta hesabınızın istenmeyen postalar kutusuna gelip gelmediğini kontrol ediniz. Eğer hala mail almadığınızdan emin iseniz giriş ekranında yer alan aktivasyon talep et butonuna tıklayabilirsiniz. Yine aktivasyon mailiniz gelmiyorsa kayıt olurken mailinizi yanlış girmiş olabilirsiniz, bu durumda destek@e-bursum.com’a adınız, soyadınız ve mail adresinizi yazıp problemi detaylı olarak açıklayan bir mail gönderebilirsiniz.

 • Burslarınız geri ödemeli mi oluyor?

  E-Bursum’da yer alan burslar tamamen burs veren destekçinin kriterlerine bağlıdır. Geri ödemeli ya da ödemesiz olması bursların açıklamasında yazmaktadır. E-Bursum okul listesi Yüksek Öğretim Kurumu’nun veri tabanından alınmaktadır. Bölümünüzün sistemde olup olmadığını yeniden kontrol etmenizi, eğer bulamaz iseniz destek@e-bursum.com’a “Üniversite Bilgi Eksikliği” başlığı ile mail atmanızı rica ederiz.

 • Burs sadece Türkiye'deki eğitimleri mi kapsamakta yoksa yurt dışı eğitim için de burs olanakları oluyor mu?

  E-Bursum üzerinden verilen bursların yurtiçi veya yurtdışı olması tamamen burs veren destekçinin kriterlerine göre değişmektedir. Daha fazla yurtdışı burs olanağı için çalışmalar yapmaktayız. Ayrıca yurt içi ve yurt dışı burslarını Burs Ara sayfamızdan inceleyebilirsiniz.

 • Öğrenci kaydı yapınca hemen mi burs aramak gerekiyor. Önümüzdeki eylül döneminde üniversite kaydım olacak şimdi hesap açıp o zaman değerlendirebilir miyim?

  İstediğiniz zaman üyeliğinizi oluşturabilirsiniz. Lakin burs veren destekçilerin çoğu öğrenci belgenizi talep etmektedir. Öğrenci belgenizi aldıktan sonra burslara başvurmaya başlayabilirsiniz.

Burs Başvuru Rehberi

Belge Yükleme Rehberi

E-Bursum'u Keşfet