Esas Sosyal, Şevket Sabancı ve ailesinin sürdürülebilir sosyal yatırımlar yaparak ülke kalkınmasına katkıda bulunması hedefiyle kuruldu. İlk yatırım alanını gençlik ve istihdam olarak belirleyen Esas Sosyal geniş kapsamlı bir sosyal yatırım stratejisi belirledi. Belirlenen bu strateji dahilinde gençlere ilk işe girişlerinde fırsat eşitliği sağlamayı hedefleyen İlk Fırsat Programı ile 2020’de 26 STK’da 55 genci desteklemeye hazırız.

Anadolu’daki daha az bilinen üniversitelerden mezun olan gençler, işverenlerin bu okulları çok fazla tanımaması nedeniyle daha fazla fırsat eşitsizliğiyle karşılaşıyorlar. Esas Sosyal olarak İlk Fırsat Programı’na katılan gençlerimizin kendilerini daha iyi geliştirebilmeleri, iş hayatına hazırlanmaları ve daha yetkin bireyler olabilmeleri için program tasarım ve uygulama süreçlerinde özel sektör kurumları, STK’lar ve eğitim kurumları ile işbirliği yapıyoruz. 2016’dan bu yana program kapsamında 28 il ve 35 farklı üniversiteden gelen 95 katılımcı, 22 farklı sivil toplum kuruluşunda 12 ay boyunca tam zamanlı istihdam edildi. Programı tamamlayanların %82’si program bitiminde yeni iş teklifi alırken, %93’ü üç ay içinde özel sektör ve STK'lardaki yeni işlerine yerleşmeleri programın bu alandaki başarısını ispatlıyor.  

Programa kabul edildiğinizde işbirliği yaptığımız sivil toplum kuruluşlarında 12 ay boyunca tam zamanlı iş deneyimi kazanacaksınız. İlk iş deneyimi yanı sıra 21.yüzyıl becerileri, Office Programları ve İngilizce gibi İlk Fırsat Akademisi’nin 250 saatlik eğitim ve etkinliklere katılacak, önemli kurumların yöneticilerinden mentorluk desteği alarak, kariyer yolculuğunuza hazırlanacaksınız.

İlk Fırsat Programının 2020 yılı başvuruları 06 Temmuz’da başlıyor. Başvurularınızı bekliyoruz!

Programla ilgili bilgi ve merak ettikleriniz için http://www.ilkfirsat.org/tr/adaylar-icin-sikca-sorulan-sorular ı ziyaret edebilirsiniz.

Esas Sosyal hakkında detaylı bilgi için ise http://www.esassosyal.org/ sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Daha fazla bilgi için: http://www.ilkfirsat.org/