YÖK Destek Bursu 2018-2019

09/10/2018 - MESUT KESKİN
YÖK Destek Bursu nedir? 2018-2019 YÖK Destek Bursuna ne zaman ve nasıl başvurulur? YÖK Destek Bursu başvurusu için gerekli belgeler nelerdir? Tüm bu soruların ve nicesinin cevaplarını YÖK Destek Bursu Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey yazımızda bulabilirsiniz!
YÖK Destek Bursu 2018-2019

Ülkemizin gelişimi açısından yükseköğretimde bilimsel zeminin oluşturması ve ülkemiz için önem arz eden lisans programlarını tercih edecek öğrencilere YÖK tarafından Destek Bursu verilmektedir. Bu burs 47 lisans bölümünü kapsamaktadır.YÖK Destek Bursu alan öğrencilerin aldıkları diğer burslar devam eder.

Bu yazımızda, sizler için 2018-2019 dönemi Salih Karagöz Vakfı bursunu inceledik. Nice burs fırsatından haberdar olmak ve bu fırsatlara kolayca başvurmak için sizleri E-Bursum’a bekliyoruz. Buradan yazdığımız tüm yazılara erişebilirsiniz.


YÖK Destek Bursu başvuru ön koşulları nelerdir?

  • T.C. vatandaşı olmak.
  • ÖSYM Başkanlığı'nca yapılan 2018-YKS sonucunda, Yükseköğretim Kurulu tarafından belirlenecek Devlet üniversitelerindeki lisans programlarına ilk üç sırada yerleşmiş olmak.
  • Öğrencinin yerleştiği lisans programı, tercihlerinin arasında ilk 15 tercihinin içinde yer almış olmak.
  • Önceden, yurtiçinde veya yurtdışında, herhangi bir lisans derecesine sahip olmamak. 
  • Sınavın yapıldığı yıl, Yükseköğretim Kurulunca belirlenen alanlardan birine ÖSYM tarafından yapılan ilk yerleştirmede yerleşmiş ve kesin kayıt yaptırmış olmak.

YÖK Destek Bursu verilecek bölümler nelerdir?

Temel Bilimler Programlarında; Matematik, Fizik, Kimya, Biyoloji programlarına,

Ziraat Programlarında; Bahçe Bitkileri, Bitki Koruma, Bitkisel Üretim ve Teknolojileri, Biyosistem Mühendisliği, Gıda Teknolojisi, Hayvansal Üretim ve Teknolojileri, Kanatlı Hayvan Yetiştiriciliği, Organik Tarım İşletmeciliği, Süt Teknolojisi, Tarım Ekonomisi, Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği, Tarımsal Biyoteknoloji, Tarımsal Genetik Mühendisliği, Tarımsal Yapılar ve Sulama, Tarla Bitkileri, Toprak Bilimi ve Bitki Besleme, Tohum Bilimi ve Teknolojisi, Ziraat Mühendisliği Programları, Zootekni programlarına,

Orman Programlarında; Orman Endüstrisi Mühendisliği, Orman Mühendisliği, Yaban Hayatı Ekolojisi ve Yönetimi programlarına,

Su Ürünleri Programlarında; Balıkçılık Teknolojisi, Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği, Su Ürünleri Mühendisliği, Su Bilimleri ve Mühendisliği programlarına,

Yer Bilimleri Programlarında; Jeofizik Mühendisliği, Jeoloji Mühendisliği, Maden Mühendisliği, Hidrojeoloji Mühendisliği, Yer Bilimleri Mühendisliği Programlarına,

-Veteriner Fakültelerine,

-Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomi ve Astrofizik ile Uzay Bilimleri ve Teknolojileri Programlarına ilk üç sırada yerleşen ve kayıt yaptıran başarılı öğrencilere bu yıl da burs vermeye devam edecektir.


YÖK Destek Bursuna nasıl ve ne zaman başvurulur?

YÖK Destek Bursu ön koşullarını sağlayan öğrenciler, üniversite rektörlüklerine başvurmalıdır. Burs başvuruları rektörlük tarafından alınacaktır.

NOT: Yatay Geçiş ile bölüm değiştiren öğrencilerin bursları kesilir.


YÖK Destek Bursu ne kadar burs veriyor?

YÖK Destek Bursu 12 ay boyunca verilmekte olup aylık 700 TL’dir. Ödemeler her ayın 1-10’u arasında olacaktır.


YÖK Destek Bursu  başvuru sonuçları açıklandı mı?

YÖK Destek Bursu sonuçları rektörlüklere iletilecektir. Ekim ayından itibaren burslar ödenmeye başlar.


Diğer Blog Yazıları