KYK Burs ve Öğrenim Kredisi Başvuru Rehberi

08/09/2017 - OSMAN CAN GÜL
Kredi ve Yurtlar Kurumu 2017-2018 Eğitim Öğretim Yılı burs/öğrenim kredisi başvuru tarihleri henüz netleşmedi ve ancak başvurularla ilgileri resmi duyuruları http://yurtkur.gsb.gov.tr/ adresinden takip edebilirsiniz. Başvuruları kyk.gov.tr adresinden alınacak. Ancak aklınızda çeşitli soru işaretleri mutlaka vardır. E-Bursum ekibi olarak aklınızda ki soru işaretlerini cevaplamak için bir rehber hazırladık.

KYK Bursu nedir? Öğrenim kredisi nedir?


Burs karşılıksız alınan parayı, öğrenim kredisi de karşılıklı alınan parayı ifade eder. Yani burs aldıysanız bunun öğrenciliğiniz esnasında/sonrasında bir ödemesi olmaz. Ancak öğrenim kredisi mezun olduktan sonra geri ödenir.


Aynı anda hem burs hem öğrenim kredisi alamazsınız!


KYK Bursu ve Öğrenim Kredisini kimler alabilir?


Burs imkanından ön lisans öğrencileri, lisans öğrencileri, dikey geçişle dört yıllık bir bölüme geçiş yapmış öğrenciler, önceliğe sahip olan açık öğretim öğrencileri (şehit/gazi yakınları ve annesi/babası hayatta olmayanlar), yüksek lisans öğrencileri, ÖSYM sınavında herhangi bir puan türünde ilk 100’e girmiş öğrenciler ve milli sporcular yararlanabilir.


Öğrenim kredisinden ise ön lisans öğrencileri, lisans öğrencileri, dikey geçişle dört yıllık bir bölümlere geçiş yapmış olan öğrenciler, önceliğe sahip olan açık öğretim öğrencileri (şehit/gazi yakınları ve annesi/babası hayatta olmayanlar) ve yüksek lisans öğrencileri yararlanabilir.


Burs ve Öğrenim Kredisi hangi durumlarda kesilir?


Öğrenim krediniz okulunuzdan ayrılmanız, izin almanız veya okulunuzu dondurmanız, sağlık sebepleriyle devam edememeniz, eski okulunuzda 1 yıldan fazla başarısız olmanız veya öğretiminize 1 yıl ara vermeniz, okulunuzun kapatılması, kurum yurtlarından süresiz çıkarılmanız, devamlı gelirinizin olmanız ve mahkum olmanız durumlarında kesilir.


Bursunuz başarısız olmanız, okulunuzdan ayrılmanız, izin almanız veya kaydınızı dondurmanız, sağlık sebebiyle okulunuza devam edememeniz, eski okulunuzda yıldan fazla başarısız olmanız veya 1 yıl ara vermeniz, okulunuzun kapatılması, kurum yurtlarından süresiz çıkarılmanız ve mahkum olmanız durumlarında kesilir.


Eğer İlk Defa Burs veya Öğrenim Kredisi Alacaksınız Başvururken Yapmanız Gerekenler Neler?


Başvurular kyk.gsb.gov.tr adresinden kabul ediliyor ve sizden belge olarak sadece öncelik belgesi isteniyor. Diğer beyan ettiğiniz bilgiler ilgili kurumların sistemleri üzerinden yapılmaktadır.


İstenen belgeleri belirlenen süre içerisinde Kredi Dairesi Başkanlığına posta veya elden teslim yoluyla ulaştırmanız gerekmektedir. Başvurunuz belgeleriniz esas alınarak yapılacaktır. Başvurunuz olumsuzsa size bununla ilgili bir bilgi verilmez.


Başvurunuz olumlu sonuçlandıysa taahhütnamenizi onaylama işlemini 18 yaşından büyükseniz E-Devlet üzerinden kendi şifrenizle; 18 yaşından küçükseniz yine aynı adresten GSB kurum sekmesinden anne veya babanız e-devlet şifresiyle onay verdikten sonra kendi şifrenizle onaylayabilirsiniz.


Eğer 15 yaşından küçükseniz anne veya babanız, ikisi de yoksa kanuni vasiniz ile birlikte size en yakın KYK İl Müdürlüğü’ne belgelerinizle birlikte (kimlik, vasi kararı vb.) giderek onayınızı kurumda yapıp süresi içinde kurum Genel Müdürlüğü’ne ulaştırmalısınız.


Taahhütname onayını yapmazsanız burs veya öğrenim kredisi alamazsınız ve size bildirim yapılmaz.


Burs veya Öğrenim Kredisini Hangi Bankadan ve Hangi Tarihlerde Alacaksınız?


kyk.gsb.gov.tr adresindeki Burs/Kredi sonuç ekranından T.C. Ziraat Bankası linkine tıklayarak öğreneceğiniz şubeden alacağınız banka kartlarınız ile Ziraat Bankası ATM’lerinden ve şubelerinden çekebilirsiniz. Ödemeniz TC. Kimlik Numaranızın son rakamına göre her ayın 6. ve 10. günleri arasında yapılır.


KYK Burs ve Öğrenim Kredisi ile ilgili daha detaylı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.Diğer Blog Yazıları